Sağlık Turizmi

Sağlık turizmi, kısaca, tıbbi hizmet, sağlık veya sağlıklı yaşam hizmetleri almak amacıyla bir ülkeden başka bir ülkeye seyahat etmek olarak tanımlanabilmektedir. Sağlık turizmi olarak adlandırılan çatı kavramın altında farklı hizmetler bulunmaktadır. Özet olarak sağlık turizmi çeşitleri şu şekildedir;

  • Medikal Turizm,
  • Termal Turizm,
  • Yaşlı ve Engelli Turizm.

Sağlık Turizmi İstatistikleri

Türkiye, birçok özelliği nedeniyle gözde sağlık turizmi destinasyonlarından biridir. Talebin çok fazla olduğu sağlık turizminde istatistikler incelendiğinde sağlık turizminin ülke ekonomisine katkısı da rahatlıkla anlaşılmaktadır. 2020 ve 2021 yılları, küresel COVID – 19 pandemisi nedeniyle tüm sektörler için zor geçmiştir. Sağlık turizmi de bu virüsün yarattığı olumsuzluklardan fazlasıyla etkilenmiştir. Bu nedenle 2019 verilerini incelemek en doğrusu olacaktır.

2019 yılında yaklaşık 663 bin kişi sağlık hizmeti almak için Türkiye’yi ziyaret etmiştir. 2020 yılında ise tüm küresel kısıtlamalar ve kapanmalara rağmen toplam 390 bin hasta Türkiye’yi sağlık hizmeti almak için tercih etmiştir.

Türkiye’de En Fazla Tercih Edilen Branşlar

Başta İstanbul, Antalya, Ankara, Erzurum, İzmir ve Van olmak üzere pek çok şehir sağlık turizmi kapsamında tercih edilmektedir. Buna ek olarak en fazla tercih edilen branşlar ise kadın hastalıkları, iç hastalıkları, ortopedi ve travmatoloji, kardiyoloji, göz hastalıkları, genel cerrahi, tıbbi onkoloji, göğüs hastalıkları ve kulak, burun, boğaz hastalıklarıdır.

Sağlık Turizminde Neden Türkiye Tercih Edilmektedir?

Türkiye, sahip olduğu güçlü yönleri ile sağlık turizminde tercih edilen ülkeler arasında yer almaktadır. Genel olarak Türkiye’nin tercih edilmesinin sebepleri şu şekildedir;

  • Alternatif turizm için çok farklı olanaklar sunması,
  • Nitelikli insan kaynaklarına sahip olması,
  • Yüksek ve son teknoloji ve en son teknolojinin kullanılması,
  • Nispeten ucuz ama kaliteli sağlık hizmeti sunulması,
  • Uzun yıllardan beri bu alanda elde edilen büyük bir tecrübeye sahip olması,
  • Sağlık sektöründe lider ülkelerden biri konumunda olması,
  • Devlet desteği ve kontrolünün oldukça fazla olması.

Neden Gintaş Sağlık Tercih Edilmektedir?

Ginştaş Sağlık, sağlık turizmi alanındaki bilgi ve birikimi ile sağlık hizmeti almak isteyenlere yol göstermektedir. Sahip olduğu uzman kadrosu ile fark yaratan Gintaş Sağlık, mutlu ve sağlığına kavuşmuş hastaların tek adresidir. Hizmet almak isteyenlerin ihtiyacı olan tüm organizasyonu sorunsuz yerine getirir. Bu organizasyonları bireylerin istek ve beklentilerine göre düzenlerken ihtiyaç olan hekim, hemşire, hasta bakıcı ve hasta danışmanı kadrosu ile hastalarını hiç yalnız bırakmamaktadır.

Sıkça Sorulan Sorular

Sağlık Turizmi /Medikal Turizm ne anlama gelmektedir?

Sağlık turizmi, kısaca, tıbbi hizmet, sağlık veya sağlıklı yaşam hizmetleri almak amacıyla bir ülkeden başka bir ülkeye seyahat etmek olarak tanımlanabilmektedir. Sağlık turizmi olarak adlandırılan çatı kavramın altında kozmetik veya masaj / spa tedavileri de vardır.

İnsanlar neden sağlık turizmi için Türkiye'yi tercih ediyor?

47’si JCI onaylı 580 özel hastane, tedavi için hızlı başvuru, tıbbi cihazlar için son teknolojiler ve uygun maliyetli tedavi seçenekleri ile Türkiye sağlık turizminin kalbi olma yolunda emin adımlarla ilerlemektedir.

Tedavi süreci için neden Gintaş Sağlık’ı seçmelisiniz?

Gintaş ailesi tedavi sürecinizin her adımını düşünür. Önce uçuşlarınızın düzenlenmesi, havaalanı-otel-hastane transferleri, otel (3,4 veya 5 yıldızlı)-hastane konaklama işlemleri, havaalanı-otel-havalimanı arası transfer organizasyonu, hastane-otel-hastane arasında transfer organizasyonu gibi işlemleri eksiksiz yürütür. Süreç boyunca tıbbi danışmanlık verir, tedaviniz için en iyi hastane-doktor seçeneklerini araştırır, bunların uygunluğuna göre göre hastanelere veya kliniklere kabulü sağlar. Tıbbi randevularınızı size göre düzenler, 7/24 nöbetçi tıbbi yardım, eskort desteği (hemşire veya doktor) ile sizi profesyonel ellere gönül rahatlığıyla emanet eder. “Tıbbi ağ oluşumu ve yönetimi” desteği ile tedavinizi yakından izler, gerekirse tedaviniz için ikinci bir görüş alır. Acil durumlar için kara ambulansıyla tıbbi nakil ve hava ambulans organizasyonu hizmetlerini hep hazırda tutar. Tercümanlarımız dil yorumlama, tıbbi kayıtların İngilizceye veya başka bir dile çevrilmesi gibi konularda hep sizin yanınızdadır. Firmamız “Maliyet Kontrol Hizmetleri”, “Hasar Kontrolü ve Risk Yönetimi”, “İşletme Hizmetlerinde Maliyet Azaltma” gibi hizmetlerimiz ile bütçenize yardımcı olur. Sağlık yolculuğunuzu keyifle noktalamak isterseniz, ailemiz rehberlik ve turlar sağlamak (alışveriş, yemek, günlük ve kültürel aktiviteler), siz ve yakınlarınız için seyahat organizasyonları düzenlemekten mutluluk duyar.

Yakınlarım da tedavi yolculuğuma eşlik edebilir mi?

Tabii ki eşlik edebilirler. Gintaş ailesi, tedavi sürecinizde siz ve yakınlarınızla en iyi şekilde ilgilenecektir. Seyahatinizi kusursuz yapacak ulaşım ve konaklama hizmetlerimiz ile sizin yanınızdayız. Dilerseniz, sizin için düzenleyeceğimiz tur ve seyahat organizasyonlarımız ile turizm cenneti ülkemizin tadını çıkarabilirsiniz.

Tedavimin ne kadar süreceğini nasıl öğrenebilirim?

Her tedavi süreci hastaya göre değişkenlik göstermektedir. Süreç, aracı kuruluşlarımızda yapılacak olan detaylı tetkik ve muayenelerden sonra netlik kazanabilir.

Tedavi sürecimin maliyetini nasıl öğrenebilirim?

Her tedavi farklı bir bütçeye sahiptir. Beklenmedik bir komplikasyon gerçekleşmediği takdirde, verilen oranlarda herhangi bir değişiklik olmayacaktır. “Maliyet Kontrol Hizmetleri”, “Hasar Kontrolü ve Risk Yönetimi”, “İşletme Hizmetlerinde Maliyet Azaltma” gibi hizmetlerimiz ile Gintaş ailesi bütçenize en uygun tedavi masrafını gerçekleştirir.

Dil problemim nasıl çözülecektir?

Alanında uzman tercümanlarımız dil yorumlama, tıbbi kayıtların İngilizceye veya başka bir dile çevrilmesi gibi konularda hep sizin yanınızdadır. Sizin ile hastaneniz ve doktorunuz arasındaki üçlü iletişimi ustaca yürütür, her türlü ulaşım ve konaklama işlemlerinizi kolayca halletmenizi sağlar. Böylece dil sorunu yaşamadan, hiç yabancılık çekmeyeceğiniz bir tedavi süreci geçirirsiniz. Talebiniz üzerine Fransızca, Almanca, İspanyolca, Rusça, Arapça gibi dil seçenekleri ile destek sağlanır.

Seyahate çıkarken yanıma neler almalıyım?

Bavulunuzu hazırlamadan önce mutlaka bir alınacaklar listesi hazırlayın. Pasaportunuz, uçak biletleriniz, kimliğiniz, sağlık sigortası kartınız, ATM ve kredi kartınız, yeterli miktarda nakit paranız, sürekli kullandığınız ilaçlarınız ve tıbbi kayıtlarınız mutlaka listenin içinde yer alsın.

Tedavi için Gintaş'ı tercih etmeden önce bir ön bilgi alabiliyor muyum?

Online olarak ön görüşme yapılarak, konsültasyonunuz ve tedavi planlamanız ücretsiz gerçekleştirilir.